پایگاه خبری تحلیلی امید شهر

یادداشت آقای نجفی حاوی یک منظور واضح اما نانوشته بود: "چرا فقط من؟ چرا دولت نه؟"

ایجاد: 1396/08/24 - 21:12
نویسنده یادداشت: 
مهدی محمدی دوست
مهدی محمدی دوست,پژوهشگر شهر,امید شهر

معلوم است که #هشتاد_روز، اصلا زمان کافی برای نقد مدیریت شهری نیست؛ برای همین هم منتقدان، هوشمندانه هنوز وارد این فاز نشده‌اند! اما در این مدت لااقل یک کار باید انجام می‌شد تا نشان دهد مدیریت شهری اولا دارد کار می‌کند و ثانیا پس از انتخابات وارد فاز جدیدی شده است. آن کار، #انتصابات بود.

پس از آن‌همه هجمه و انتقادات به مدیریت شهری سابق و دعوت معنادار مردم برای #نه گفتن به ادامه روند موجود، همه انتظار اتفاقات خاص داشتند. اتفاقاتی که به مردم تلقین شده بود توسط قالیباف و تیمش و حتی کلا اصولگرایان ممکن نیست. حالا که انتصابات رو به پایان است، این حق بر متخصصان و کارشناسان محفوظ است که نقد و تحلیل کنند که قرار است چه کاری با چه کسانی انجام گیرد. بویژه این که برای نخستین بار در تاریخ انتخابات شهری، یک جریان سیاسی، مدیریت شهری را برعهده گرفته است. تا این‌جای انتصابات که معلوم نبود شهردار #تحت_فشار است، یا کاملا #مختار. واکنش‌های منفی نجفی به اعتراضات می‌گفت او #مختار است. چرا که اگر تحت فشار بود باید ممنون رسانه‌ها و افکار عمومی منتقد می‌شد نه این‌که آنها را تهدیدکننده و مغرض بخواند.

اگر شهردار به اختیار خود این انتصابات را انجام داده باشد باید دو نکته را متذکر شد: 1- اگر بقول شهردار، «مصلحت شهر» ملاک نظر است و نه تعلقات جریانی، خب چرا جریانات چپ و راست، لیست‌های متفاوت انتخاباتی در حوزه شهری دادند؟ اگر نگاه یک متخصص شهری #اصلاح_طلب به شهر با نگاه یک متخصص #اصولگرا متفاوت است، خب حالا که مردم به نگاه اصلاح طلبی رای داده‌اند، پس چرا انتصابات همچنان اصولگرایانه است؟

* تازه در اینجا فرض را بر این گرفتیم که متخصصان و #شایستگان اصولگرا جذب شده‎اند و نه #خواهرزاده و پسر فلانی که سررشته‌ای از امور ندارند.

2- اگر حوزه شهری تخصصی است و نباید سیاسی شود، خب ما هم که همین‌ها را قبل از انتخابات می‌گفتیم و داشتیم لیست تخصص‌گرایی می‎بستیم و بزرگانی چون #سلیمی، #هاشمی، #نوذرپور، #زیاری و دیگران هم حضور داشتند اما چرا هر روز با شدیدترین تخریب‌ها مواجه بودیم؟ چرا یک بار فراخوان عمومی برای انتخابات و پس از آن ندادید تا افرادی که مدیر و متخصص در حوزه شهری هستند شناسایی شوند؟ تنها فراخوان و همایش تخصصی شهری را هم ما گذاشتیم. آقای #عارف، آقای #کمالی و دیگر دست‌اندرکاران شاهد بودند که حتی طرح فراخوان به خدمت‎شان تقدیم شد. چرا آقای #نجفی می‎گوید لای دو هزار #رزومه گیر کرده است؟ مطمئنا اگر طرح فراخوان اجرا می‎شد، اکنون این انتصابات سفارشی را شاهد نبودیم و تمام مدیران متخصص و هم سو، در حوزه‎های خود مشخص و دسته‌بندی می‎شدند. حالا بفرمایید اگر سیاسی نیست پس این هیاهو برای بستن لیست چه بود و چرا متخصصان را به گوشه رینگ بردید؟

 

و اما "چرا من"؟

اولا دولت روحانی حاصل #ائتلاف بود و نه برآمده از یک جریان سیاسی؛ بنابراین مردم و جوانان توقع چندانی نداشتند. ثانیا آنها یک دوره ریاست جمهوری آقای روحانی را دیده بودند و می دانستند قرار نیست در دور دوم هم اتفاق خاصی در انتصابات و پیشبرد تفکر اصلاحی، بیافتد. ثالثا مردم و جوانان شما را همان دولت می‌بینند چرا که شما وزیر پیشنهادی و مشاور دولت بودید و با معرفی ناگهانی شما بعنوان شهردار، این گمان‌ها تقویت شد که با پیروزی رییس جمهور و با وجود محدودیت‌های او، مدیریت شهری قرار است بخشی از وظیفه تربیت مدیران نسل جدید را محقق کند.

حالا آقای شهردار نگران نباشند. با توجه به عدم برآورد مطالبات، حتی در پایین‌ترین سطح مدیریتی، پیش‌بینی می‌شود به زودی خواسته ایشان محقق شده و این اعتراضات به دولت و حتی مجلس هم تسری پیدا کند. چون مردم هی دارند رأی می‌دهند و فساد هی از بین نمی‌رود. البته که #به عقب_باز_نمی_گردیم.